Sklep na Facebooku – dlaczego warto go prowadzić i jak założyć?

utworzone przez dais | 2021-12-02 | Social media

Według raportu Hootsuite z 2021 roku obecnie z Facebooka korzysta regularnie 18 mln Polaków. Ta platforma już dawno przestała służyć jedynie do tego, by sprawdzić, co słychać u znajomych, stając się miejscem komunikacji marek z klientami. Jego potencjał reklamowy i sprzedażowy docenia coraz więcej firm, a wśród funkcjonalności wspierających generowanie przychodów jest sklep. Jakie korzyści daje jego uruchomienie i jak go założyć? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule.

Dlaczego warto mieć sklep na Facebooku?

Najważniejszą zasadą w marketingu jest bycie tam, gdzie są klienci. Niemal połowa polskiego społeczeństwa korzysta regularnie z Facebooka, stąd pojawienie się na tej platformie ze swoją ofertą jest naturalną koleją rzeczy. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w kontekście rosnącego udziału e-commerce w handlu detalicznym (według badań przeprowadzonych przez Gemius aż 73% korzystających z Internetu dokonuje w nim zakupów). Sklep na Facebooku ma wiele korzyści zarówno dla sprzedawców, jak i dla klientów. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

Może Cię zainteresować ⇨ kampania na facebooku

Zalety sklepu dla klientów:

 • intuicyjne przeglądanie produktów
 • opcja oznaczania ulubionych produktów
 • możliwość sortowania pod względem ceny lub daty dodania oraz wyświetlania produktów w wybranych zakresach cenowych
 • szybka finalizacja zakupu poprzez odesłanie na stronę sklepu.

Zalety sklepu dla właścicieli:

 • tworzenie przejrzystych kolekcji produktów
 • oznaczanie produktów na publikowanych zdjęciach
 • dostęp do statystyk
 • uruchamianie promocji
 • możliwość dodawania zdjęć i szczegółowych opisów

Jak założyć sklep na Facebooku?

Prowadzenie sprzedaży w platformie Marka Zuckerberga nie jest procesem skomplikowanym. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić sklep na Facebooku, przeczytaj nasz poradnik krok po kroku.

Fanpage i Menedżer Firmy

Aby rozpocząć sprzedaż na Facebooku, musisz posiadać stronę firmową oraz konto w Menedżerze Firmy. Do obu tych czynności potrzebny jest profil prywatny. Kiedy masz już obie funkcjonalności, czas przejść do tego, jak stworzyć sklep na Facebooku.

Sklep na Facebooku krok po kroku

Stworzenie sklepu nie sprawia większych trudności, jego konfiguracja jest sprawna i intuicyjna. Oto co krok po kroku trzeba zrobić, aby zrobić sklep na Facebooku.

1. W ustawieniach Strony włączasz zakładkę Sklep.

2. Przechodzisz do Menedżera Sprzedaży.

3. Pojawia się podsumowanie czynności, które musisz wykonać.

4. Wybierasz metodę finalizacji zakupu.

5. Wybierasz fanpage, z którym będzie powiązany Twój sklep a następnie tworzysz katalog produktów.

6. Na zakończenie akceptujesz Umowę handlową oraz przesyłasz dane sklepu do weryfikacji. Po jej pozytywnym przejściu Twój sklep jest gotowy.

W kolejnych krokach będziesz mógł dodawać produkty. W przypadku małego i rzadko modyfikowanego asortymentu możesz zrobić ręcznie, dodając każdy produkt pojedynczo. Jeśli jednak masz duży i regularnie aktualizowany asortyment, lepiej skonfigurować zaplanowane zestawienie lub użyć arkusza kalkulacyjnego Google. Następnie możesz przejść do dostosowania wyglądu sklepu, wyróżniania produktów, edycji tekstu i przycisków w sklepie. Po konfiguracji wszystkich elementów sklep będzie gotowy do publikacji. Zanim to zrobisz, możesz wyświetlić jego podgląd.

Sklep na Facebooku – płatności

Na etapie zakładania sklepu masz możliwość wyboru dwóch opcji finalizacji zakupu: w witrynie lub przy użyciu wiadomości. Wskazując finalizację zakupu w innej witrynie, przekierowujesz klienta do swojego sklepu internetowego, na kartę wybranego produktu, gdzie zostanie zrealizowana transakcja zgodnie z dostępnymi metodami płatności. Wybierając opcję finalizacji przy użyciu wiadomości na Messengerze, Instagram Direct czy WhatsAppie, będziesz musiał samodzielnie dokonać dalszej organizacji zakupu oraz przetwarzania płatności.

W sklepie dokonujemy także wyboru waluty, w której widoczne będą ceny w sklepie. Zarówno wybór metody płatności, jak i waluty, trzeba dobrze przemyśleć na etapie tworzenia sklepu, ponieważ w toku późniejszych prac nad sklepem nie będzie można wrócić do tego kroku i edytować wybranych opcji.

Co jeszcze warto wiedzieć o prowadzeniu sklepu?

Oto kilka dodatkowych informacji dotyczących obsługi sklepu na Facebooku.

 • Prowadzenie sprzedaży jest darmowe

Zarówno stworzenie, jak i prowadzenie sklepu na Facebooku jest zupełnie darmowe. Od sprzedaży nie jest też pobierana żadna prowizja ani żadne inne opłaty wewnętrzne.

 • Możesz oznaczać produkty na zdjęciach

Publikując posty ze zdjęciami, możesz oznaczać pojawiające się na nich produkty (nawet jeśli jest ich więcej niż jeden). To spore udogodnienie dla klientów, którzy mają ułatwiony dostęp do Twojego asortymentu, nie muszą wyszukiwać go samodzielnie.

 • Zadbaj o odpowiednią ekspozycję produktów

Zadbaj o wygląd swojego sklepu i prezentację produktów. Wybierz atrakcyjne zdjęcia prezentujące produkt i stwórz ich opisy zgodnie z zasadami języka korzyści. 

 • Wykorzystaj potencjał społecznościowy Facebooka

Zachęć klientów do wystawienia recenzji na Twojej stronie firmowej. Dobrym sposobem może być zaoferowanie kodu rabatowego na następne zakupy w sklepie. Pozytywne opinie na Twoim profilu wspierają wiarygodność Twojej firmy.

Na koniec dodajmy, że sklep na Facebooku to oprócz kolejnego kanału sprzedaży o dużym potencjale docierania do klientów, także dodatkowy obowiązek. Nie wystarczy więc tylko założyć go i udostępnić w nim produkty, trzeba na bieżąco się nim opiekować, aktualizować i prowadzić angażującą komunikację z klientami, odwołując się do jego asortymentu.

Chcesz wejść na biznesowe podium?

Zróbmy to razem! Nasi eksperci przygotują dopasowaną strategię i zwiększą Twoją sprzedaż.