Czym jest facebook lead ads i czy naprawdę warto korzystać z tej formy reklamy?

utworzone przez Damian Gwiździński | 2021-10-21 | Social media

Facebook Ads to bez wątpienia jeden z najlepszych systemów reklamowych. Nadaje się zarówno dla sklepów internetowych jak i biznesów usługowych. Czy facebook lead ads jest skuteczny? Z jakimi kosztami wiąże się prowadzenie tego typu kampanii? Jak działa i o czym musisz pamiętać tworząc reklamę lead ads? O tym przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

Facebook Lead Ads – co to jest?

Lead Ads jak sama nazwa wskazuje, jest formą reklamy nastawioną na pozyskiwanie kontaktów – taką też nazwę nosi w polskojęzycznej wersji menadżera reklam. Lead Ads umożliwia pozostawienie kontaktu za pomocą kilku kliknięć, bez konieczności ręcznego wpisywania danych. To format pozwalający uzyskać wybrane dane osób, które wejdą w interakcję z reklamą. 

Jakie dane możemy pozyskać?

Możliwości jest wiele i z pewnością niczego Ci nie zabraknie. 

Oto przykładowe dane, które może uzyskać:

 • Imię i nazwisko
 • Numer telefonu
 • Adres email
 • Miejsce zamieszkania
 • Data urodzin
 • Stanowisko zawodowe
 • Nazwa firmy
 • Firmowy numer telefonu, email

Jak działa FB Lead Ads?

Przedstawię ten schemat krok po kroku, to kluczowe, aby zrozumieć przez jaką ścieżkę będzie przechodził odbiorca. Polecam dokładnie się z nim zapoznać, przyda się podczas Tworzenia reklamy oraz formularza kontaktowego.

 1. Odbiorca widzi reklamę
 2. Klika w reklamę
 3. Otwiera się okienko z Twoim tekstem powitalnym
 4. Klika dalej
 5. Przechodzi do okna z automatycznie pobranymi danymi kontaktowymi
 6. Klika dalej
 7. *Opcjonalnie – Potwierdza poprawność danych
 8. Widzi ekran podziękowania z dodatkowym przyciskiem – wezwaniem do działania, np. wyświetl witrynę, pobierz, zadzwoń do firmy
 9. Wychodzi lub klika powyższy przycisk
 10. W tym samym czasie dostajesz dane kontaktowe tej osoby

Gdzie znajdę pozyskane kontakty?

Wystarczy wejść na fanpage firmy, z którego kierował_ś reklamy, po czym przejść do zakładki centrum kontaktów. Znajdziesz tam listę wszystkich pozyskanych kontaktów wraz z wybranymi danymi i możliwością ustawiania, na jakim etapie znajduje się kontakt.

Dla kogo jest przeznaczona?

Reklama lead ads znajdzie zastosowanie w każdej branży, w której potrzebujesz uzyskać dowolne kontakty sprzedażowe czy subskrybentów newslettera. Mogą z niej skorzystać wszystkie typy biznesów, zarówno lokalne firmy usługowe, oprogramowania saas, firmy b2b, małe i duże e-commerce. Ogranicza Cię jedynie kreatywność.

Jak stworzyć kampanię facebook lead ads?

Dla osób, które miały do czynienia z menadżerem reklam nie powinny stanowić problemu, to ten sam schemat z dodatkową opcją w postaci przygotowania formularza do zbierania danych.

 1. W pierwszej kolejności skieruj się do menedżera firmy na facebooku – czytaj więcej business facebook manager.
 2. W menedżerze reklam wybierz +Utwórz nową kampanię
 3. Wybierz cel Pozyskiwanie kontaktów
 4. W zestawie reklam zaznacz Formularze błyskawiczne 
 5. Uzupełnij pozostałe elementy zestawu reklam
 6. Przejdź do Reklamy
 7. Zjedź niżej i wybierz Utwórz formularz
 8. W wyświetlonym okienku skieruj się do zakładki Ustawienia, wybierz język i opcje udostępniania 
 9. Wróć do zakładki Zawartość
 10. Przejdź przez wszystkie punkty i uzupełnij je
 11. Kliknij Opublikuj formularz
 12. Wybierz odpowiedni formularz, sprawdź czy cała reklama została odpowiednio uzupełniona i Opublikuj reklamę

O czym pamiętać tworząc reklamę lead ads?

Poza standardowymi zasadami tworzenia każdej reklamy. Poinformuj jaki jest cel pozyskania kontaktu, a na każdym etapie informuj co się dalej wydarzy i dlaczego. W ten sposób zminimalizujesz wysyłanie przypadkowych formularzy i oszczędzisz czas na nic nie znaczących rozmowach. Odbiorca zostawia swoje dane osobowe, powienien czuć się bezpiecznie.

Kolejnym ważnym elementem są optymalizatory konwersji, o których warto pamiętać – to one wspierają prawidłowe funkcjonowanie reklam. Dla każdej kampanii facebook wymaga 50 konwersji w ciągu 7 dni – osiągnięcie tego pułapu powinno obniżyć koszty pozyskania kontaktu. 

Jak stworzyć kreację reklamową lead ads?

Tekst reklamowy i odpowiednia konfiguracja reklamy to jedne z niezwykle ważnych elementów udanej kampanii. Jednak nie możemy tutaj zapominać o grafice reklamowej. Na nic zdadzą się nasze starania, jeśli kreacja nie zwróci na siebie uwagi.

Kreacja reklamowa Lead Ads ma za zadanie:

 • przyciągnąć wzrok,
 • skusić do przeczytania tekstu nad którym przecież tak długo pracowaliśmy, 

i oczywiście…

 • zachęcić do pozostawiania kontaktu!

Niedoświadczeni często sięgają po zwykłe zdjęcie ze stocka, bardzo często w złym wymiarze, który ucina najlepsze elementy zdjęcia. W ten sposób, nie zachęcimy nikogo do pozostawiania kontaktu, a prędzej… zniechęcimy.

Na grafice zawrzyj również tekst, ale nie przesadzaj! Call to Action na grafice jest ważne, ale nie ładuj od razu całej litanii tekstu, bo nikt tego nie przeczyta i pominie Twoją reklamę tak jak w przypadku zwykłego stockowego zdjęcia.

Tekst zamieszczany na grafice powinien być czytelny i zwracający uwagę na siebie. Mile widziane są na grafice postacie, a nawet zwierzęta, jeśli tylko uda Ci się je przemycić do swojej grafiki w ciekawy sposób.

Czy warto prowadzić kampanię lead ads na facebooku?

Z naszego doświadczenia jest to jeden z ciekawszych formatów reklamowych. Nie wymaga tworzenia dedykowanej strony lądowania oraz konfiguracji zaawansowanej analityki. Potrzebujesz różnego typu kontaktów? Tworzysz kampanie i gotowe.  Ponadto, koszt za kontakt potrafi pozytywnie zaskoczyć i może być niedrogą opcją do zbudowania solidnej bazy kontrahentów.

Polecam przetestować ten format każdemu kto prowadzi lub zamierza prowadzić działania z obszaru lead generation. Może być świetną bazą lub uzupełnieniem pozostałych działań.

Ile kosztuje pozyskanie kontaktu?

Tak jak w przypadku każdej reklamy, koszty są bardzo zróżnicowane i w dużej mierze zależą od jakości samej reklamy, grupy docelowej, oferty czy zbudowanego wcześniej zaufania. Są branże, w których kontakt będzie wynosił kilka złotych, ale nie brakuje takich, w których 50 czy 150 nie powinno stanowić problemu. 

wyniki facebook lead ads
wyniki klienta z branży suplementów

Przykładowe wyniki klienta z branży fitness:

facebook lead ads koszt
wyniki klienta z branży fitness

Jaki budżet na lead ads?

Wraz z pomysłem na kampanię Lead Ads rodzi się również pytanie – jaki budżet powinniśmy przeznaczyć? 

I odpowiem, czymś czego pewnie nie chcesz usłyszeć – To zależy. Zależy to przede wszystkim od branży dla jakiej pozyskujesz kontakty, od ilości kontaktów, które chcesz pozyskać i od tego ile możesz na to przeznaczyć. Musisz jednak liczyć się z tym, że w przypadku niektórych branży przy niskim budżecie wyniki będą marne.

Chcesz wejść na biznesowe podium?

Zróbmy to razem! Nasi eksperci przygotują dopasowaną strategię i zwiększą Twoją sprzedaż.