Reklamowanie na Facebooku — kompletny poradnik

utworzone przez dais | 2023-05-29 | Marketing online

Założenie strony na Facebooku to żaden problem. Wystarczy tak naprawdę kilka kliknięć. To jednak dopiero początek social media marketingu, który powinien opierać się z jednej strony na skutecznej strategii komunikacji – prowadzenie fanpage, a z drugiej na wykorzystaniu potencjału, jaki daje promowanie strony na Facebooku za pomocą reklamy płatnej. Oba te kierunki działania przełożą się na zbudowanie zaangażowanej społeczności wokół marki. Dziś skupimy się na aspekcie płatnego promowania. Nie wiesz, jak reklamować firmę na FB? Przeczytaj nasz przewodnik!

Reklamowanie na Facebooku — czy to się opłaca? 

Z danych wynika, że w Polsce z Facebooku korzysta niespełna 18 milionów osób. Wśród użytkowników tego portalu społecznościowego są więc prawdopodobnie Twoi obecni i potencjalni Klienci. Brak firmowego fanpage’a na Facebooku oznacza zatem utratę szansy na skuteczną komunikację z nimi. Jednak, aby w pełni wykorzystać potencjał tego medium, nie wystarczy posiadanie fanpage, konieczne jest zainwestowanie w reklamę.

Płatna promocja na Facebooku jest w stanie przynieść efekty zarówno w budowaniu marki jak i w sprzedaży, co wpłynie pozytywnie na wyniki Twojej firmy. Jest to kolejne źródło, które pozwala Ci dotrzeć do Twojej grupy docelowej. Liczba użytkowników platformy, która dobiega do 18  milionów osób, świadczy o tym, że potencjał jest ogromny.

Wdrożenie reklamy na Facebooku

Zanim zaczniesz reklamować swoją firmę na Facebooku, przygotuj niezbędne narzędzia.

Menedżer firmy

To narzędzie reklamowe Facebook Ads, które ma na celu ułatwienie organizacji i zarządzania działalnością biznesową w mediach społecznościowych. Należy jednak pamiętać, że można utworzyć w nim maksymalnie dwa konta. Aby skonfigurować Menedżera firmy, należy przejść do Meta Business Suite, następnie utworzyć konto, wpisać dane firmy oraz swoje imię i nazwisko i wybrać opcję “Wyślij”.

Meta Pixel

Meta Pixel na Facebook Ads to kod, który służy do śledzenia zdarzeń na Twojej witrynie i łączenia ich z kampaniami reklamowymi na Facebooku. Pozwala to poprawić skuteczność Twoich reklam i dotrzeć do ludzi, którzy są nimi najbardziej zainteresowani. Aby utworzyć Pixela, trzeba zalogować się na koncie biznesowym na Facebooku, przejść do Menedżera, wybrać opcję “Połącz źródła danych” i “Wybierz Internet”, a następnie “Piksel Facebooka” i “Połącz”. W kolejnym kroku należy nadać Pikselowi nazwę, przypisać do niego adres URL strony internetowej i wybrać opcję “Kontynuuj”. Zostanie utworzony kod, który należy umieścić w nagłówkach stron, które planujemy śledzić.

Utworzenie sklepu i dołączenie danych o produktach

Ten krok  wykonujemy wyłącznie, gdy prowadzimy sklep internetowy i chcemy promować jego ofertę za pośrednictwem Facebooka. Wówczas konfiguracja Sklepu i dołączenie danych o produktach do Menedżera Sprzedaży są konieczne. O tym, jak to zrobić pisaliśmy w artykule „Sklep na Facebooku – dlaczego warto go prowadzić”.

Jak reklamować się na Facebooku? Struktura przekazu reklamowego

Reklama na Facebooku składa się z 3 elementów: kampanii reklamowej, zestawu reklam oraz reklamy. Przy tworzeniu reklamy będziemy poruszać się w każdym z wymienionych obszarów.

Kampania reklamowa

Najpierw będziemy mieć styczność z wyborem celu kampanii, a więc zdecydujemy, jaki efekt ma nam reklama przynieść. Czy jest to sprzedaż, większa rozpoznawalność marki, większa liczba obserwujących czy może większa liczba kontaktów? 

Zestaw reklam

Na tym etapie zajmujemy się odbiorcami, czyli osobami, do których trafi przekaz reklamowy. Będziemy mogli też ustalić, jak długo kampania potrwa i ile pieniędzy na nią wydamy.

Reklama

W tej sekcji dodajemy już konkretną kreację reklamową, tekst, linki, grafiki itp.

Promowanie firmy na FB – jak utworzyć skuteczną reklamę?

Przyjrzyjmy się teraz temu, jak krok po kroku utworzyć efektywną reklamę, która zapewni satysfakcjonujące zwroty z inwestycji. Aby prawidłowo skonfigurować reklamę, konieczne jest przyjęcie kilku założeń i podjęcie kilku ważnych decyzji. Zobacz, jak krok po kroku skonfigurować reklamę, aby w pełni wykorzystać jej potencjał.

Kampania reklamowa – ustalenie celu reklamowego 

Reklamę na Facebooku możesz dowolnie wykorzystać, aby osiągnąć swoje cele biznesowe. A są one podzielone na trzy główne kategorie: świadomość, działania i konwersja. Każda kategoria ma również bardziej szczegółowe cele:

  • Świadomość marki: zwiększenie rozpoznawalności marki oraz zasięgu.
  • Działania: zwiększenie ruchu, aktywności, instalacji aplikacji, wyświetleń filmów, pozyskanie nowych klientów, generowanie leadów i obsługa klienta poprzez wiadomości.
  • Konwersje: zwiększenie liczby konwersji i sprzedaży w katalogu, poprawa ruchu w firmie.

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym celom po kolei i zobaczmy, w jakich sytuacjach ich wybór może być efektywny.

Zasięg i rozpoznawalność marki

Zasięg wybieramy wtedy, kiedy chcemy, by reklama wyświetliła się jak największej liczbie osób. Jest to typ reklamy, której zadaniem jest to, by zobaczyło ją jak najwięcej osób, bez klikania w linki czy inne interakcje. Jeśli mamy do przekazania szczególnie istotny komunikat swoim odbiorcom, warto wtedy wykorzystać ten cel. W przeciwnym razie nie przyniesie nam zbyt wielu korzyści, prócz opcjonalnego wzrostu fanów, który jest raczej pewnym pozytywnym efektem ubocznym.

Jeśli chodzi o rozpoznawalność marki, to w tym przypadku reklama jest optymalizowana pod to, by została zapamiętana przez odbiorców. W praktyce jednak, aby skorzystać z potencjału tego celu, trzeba dysponować dużymi budżetami reklamowymi. 

Ruch

Ruch jest stosunkowo chętnie wykorzystywanym celem reklamowym, który ma za zadanie zwiększenie ruchu w wybranej witrynie, np. na landing page. Taka reklama może być optymalizowana jako kliknięcia w link czy wyświetlenia strony docelowej, jednak skorzystać z niej można tylko wtedy, gdy mamy zainstalowany piksel Facebooka. Ten cel można wykorzystywać także do remarketingu dla grup odbiorców na dalszym etapie lejka sprzedażowego (dla grup, które mają gotowość zakupową).

Aktywność

W tym celu chodzi o aktywizację odbiorców komunikatu reklamowego. Hipotetycznym wykorzystaniem mogłoby być np. zwiększenie fanów na fanpage’u, ale w tej chwili działania takie nie mają większego sensu, bo sama liczba polubień nie przynosi zbyt wielu korzyści. Działania organiczne i tak trafiają tylko do pewnego wąskiego grona obserwatorów. Lepszą strategią jest skorzystanie z tego celu do pozyskiwania reakcji czy społecznych dowodów słuszności. 

Instalacje aplikacji

Ten cel możesz wykorzystywać do zachęcenia odbiorców do zainstalowania aplikacji (jeśli masz firmową aplikację na Androida lub iOS) czy do ponownego jej użycia albo subskrypcji. Dzięki niemu zwiększysz liczbę użytkowników aplikacji i działań w niej wykonywanych, np. zakupów.

Wyświetlanie filmu

To cel reklamowy, który możesz wykorzystać do tego, by skutecznie zachęcić odbiorców do wyświetlenia Twoich filmów. Warto go optymalizować pod kątem całości obejrzanego materiału. 

Pozyskiwanie kontaktów

Ten cel możemy doskonale wykorzystać do pozyskiwania leadów B2B, B2C, zapisów do newslettera. Inną nazwą tego celu jest Lead Ads.

Wiadomości

Cel wiadomości jest podobny do Pozyskiwania kontaktów, różnica tkwi jedynie w tym, że za pośrednictwem Wiadomości możemy od razu rozpocząć konwersację z osobą, która jest w kontakcie z naszą marką. Dzięki Wiadomościom możemy generować leady, prowadzić obsługę klienta czy też rejestrację na wydarzenia.

Sprzedaż z katalogu oraz konwersja

Konwersja to wykonanie przez odbiorcę pożądanego przez markę działania. Może to być zakup, zapisanie się do newslettera, na wydarzenie, pobranie lead magnetu. Oba cele mogą być wykorzystywane do zwiększenia określonych konwersji, także do remarketingu. Są to bardzo skuteczne cele kampanii, ponieważ w sposób bezpośredni przekładają się na efekty i konkretne zwroty z inwestycji, dlatego też są chętnie wybierane.

Różnica tkwi w tym, że wybierając cel Konwersja, mamy kontrolę nad tym, co dokładnie pokazujemy i komu. W przypadku Sprzedaży z katalogu włączamy do kampanii odpowiedni katalog produktów i dalej proces jest już zautomatyzowany przez system reklamowy Facebooka.

Zestaw reklam – ustawienia parametrów reklamy

W tej sekcji skonfigurujemy ustawienia związane z harmonogramem, grupą docelową, umiejscowieniem i optymalizacją reklamy.

Nie ma wątpliwości, że żaden produkt lub usługa nie jest przeznaczony do zaspokojenia potrzeb wszystkich. Zawsze istnieje określona grupa – czyli grupa docelowa – która jest bardziej skłonna do zakupu.

Promowanie firmy na Facebooku – rola targetowania

Targetowanie reklam polega na dokładnym ustaleniu grupy docelowej, aby dotrzeć z przekazem do osób rzeczywiście zainteresowanych zakupem. Oprócz innych cech produktu, takich jak cena, lub innych cech reklamy, takich jak kreacja i budżet, targetowanie jest jednym z kluczowych czynników skutecznej kampanii reklamowej Facebook Ads.

Aby trafić z przekazem do osób najbardziej skorych do zakupu, nie wystarczy jedynie techniczne przygotowanie go w Menedżerze Reklam. Należy również znać dobrze grupę docelową.

Aby skutecznie dotrzeć z reklamą produktu lub usługi do odpowiednich użytkowników na Facebooku, mamy kilka możliwych rodzajów grup docelowych. Omówmy je kolejno.

Grupy odbiorców podstawowych

Są często wybierane, a precyzyjne ich stargetowanie jest niezwykle ważne. Istnieje wiele opcji, z których można skorzystać:

  • Lokalizacja – naszym celem jest znalezienie klientów na podstawie ich miejsca zamieszkania czy pobytu. Możemy wybrać lokalizację ogólnopolską lub ograniczoną do konkretnego województwa, miasta czy dzielnicy. Zasięg reklamy możemy poszerzyć  na okoliczne 17-80 km.
  • Wiek – reklamę możemy skierować do osób w wieku od 13 do 65+. Warto zawężać to do konkretnych grup wiekowych odpowiadających ofercie (np. zniżki dla seniorów, produkty dla matek, luksusowe dobra dla mężczyzn w wieku średnim). Grupa osób w wieku od 13 do 65 lat jest bardzo szeroka i ma ona różne zainteresowania, preferencje, aktywności cyfrowe i zachowania związane z zakupami. 
  • Płeć 
  • Język
  • Szczegółowe opcje targetowania, tj. dane demograficzne dot. wykształcenia, pracy, życia osobistego, zainteresowania oraz zachowania. Ta ostatnia kategoria dot. stylu życia (np. częstych podróży) czy zachowań konsumenckich.

Grupy odbiorców podobnych

Za pomocą każdej stworzonej przez nas niestandardowej grupy możemy utworzyć grupę odbiorców podobnych (tzw. Lookalike). Reklamowy system Facebooka korzysta z naszej niestandardowej grupy (np. osób, które ostatnio odwiedziły naszą stronę lub złożyły zamówienie), analizuje jej członków i poszukuje innych, którzy są do nich podobni. Należy jednak pamiętać, że grupa bazowa nie powinna być zbyt mała, w przeciwnym razie porównanie nie będzie zbyt dokładne.

Grupy odbiorców niestandardowych

To grupy ludzi, które wykonały już pewną interakcję z naszą firmą. Np. odwiedziły naszą witrynę internetową, profil społecznościowy na Facebooku lub Instagramie, dokonały zakupu lub zostawiły informacje kontaktowe. Te grupy mają olbrzymi potencjał do wykorzystania na różnych etapach procesu sprzedażowego. Możemy utworzyć je, korzystając z poniższych źródeł:

  • Witryna – tutaj skierujemy reklamy do odwiedzających naszą stronę w ciągu ostatnich 180 dni lub do tych, którzy na niej dokonali konkretnych działań. Implementacja Pixela Facebooka na własnej stronie jest konieczna, aby skorzystać z tej opcji.
  • Aktywność w aplikacji – w ramach tej opcji skierujemy reklamy do osób korzystających z Twojej aplikacji i podejmujących lub od dawna niepodejmujących określonych działań.
  • Lista klientów – w tym przypadku możemy wykorzystać dane klientów, którzy nawiązali z marką kontakt poprzez inne kanały komunikacyjne
  • Film – tutaj targetowaniem obejmujemy użytkowników, którzy niedawno przeglądali nasz film na Facebooku lub Instagramie.
  • Formularz kontaktowy – w tej opcji reklama będzie kierowana do osób, które wypełniły formularz na Facebooku.
  • Materiał błyskawiczny – reklama będzie skierowana do osób, które wcześniej oglądały reklamę na urządzeniach mobilnych.
  • Zakupy – reklama dotrze do osób, które wcześniej weszły w kontakt ze sklepem na Facebooku lub Instagramie.
  • Konto na Instagramie – reklama może być kierowana na osoby, które odwiedziły Twoje konto na Instagramie lub przejawiły na nim określoną aktywność.
  • Wydarzenia – reklamę zobaczą osoby, które wcześniej zareagowały na Twoje wydarzenie.
  • Strona na Facebooku – w tym przypadku docierasz do odbiorców, którzy już wcześniej wykonali jakąś interakcję z Twoją stroną na Facebooku.
  • Ogłoszenia na Facebooku – w tej kategorii możesz docierać do osób, które już wcześniej zareagowały na publikowane przez Ciebie ogłoszenia na Facebooku.

Wykluczenia i zawężenia

Nie wiesz, jak reklamować się na Facebooku, aby reklama przynosiła wysokie zwroty z inwestycji? Bardzo ważne są tutaj zawężenia i wykluczenia w grupach odbiorców, które możesz stosować. Wpisując np. w polu zainteresowań “muzyka” otrzymamy bardzo liczną, wielomilionową grupę. Gdy w sekcji “Zawęź grupę odbiorców” dodamy “jazz” czy “indie rock” grupa ta znacznie się zmniejszy i będzie bardziej zbieżna z profilem klienta. Warto jednak pamiętać, by grup nie zawężać nadmiernie. Wówczas cena reklamy może wzrosnąć a nie będzie ona wyświetlana w zakresie, który pozwoli nam zrealizować założone cele marketingowe.

Budżet na reklamę

Promowanie firmy na Facebooku wymaga zawsze zaangażowania budżetu reklamowego. Zastanawiasz się, ile kosztuje reklama na FB? To zależy, bo może kosztować kilkaset złotych lub nawet kilkanaście tysięcy, zależnie od branży, rodzaju produktu/usługi, skali działania, dotychczasowych źródeł ruchu, grupy docelowej i celu kampanii. Zazwyczaj budżet reklamowy na Facebooku jest uzależniony od efektów, jakie chcemy osiągnąć oraz naszych możliwości finansowych.

Jeśli wybierzemy budżet dzienny, system reklamowy Facebooka codziennie będzie wydawał określoną kwotę. Taka kampania może być prowadzona do momentu, aż jej nie wyłączymy.

Gdy wybierzemy budżet całościowy, Facebook otrzymuje w ten sposób informację, że może wydawać budżet w momencie, gdy stawki są najkorzystniejsze, uwzględniając założony cel reklamowy. W tej opcji możemy ustawić harmonogram wyświetlania reklam.

Umiejscowienia reklamy

Ta sekcja dotyczy wyboru miejsca, w którym użytkownik zobaczy reklamę. Masz do wyboru Facebooka, Instagrama, Messengera i Audience Network, tj. sieć reklamową. Poza tym do wyboru mamy jeszcze 19 zasobów, czyli miejsc: Aktualności, Relacje, Rolki, Wiadomości itp. 

Warto wiedzieć, że możemy wybrać opcję umiejscowień automatycznych lub ręcznych. W tej pierwszej to algorytm Facebooka decyduje o potencjalnie najlepszym miejscu wyświetlania się reklamy. W drugiej sami o tym decydujemy. Na początek możemy zdać się w tej kwestii na Facebooka i obserwować statystyki, które umiejscowienia reklamy sprawdzają się najlepiej. Jeśli jednak wiemy, że chcemy reklamę kierować wyłącznie na jedną lub dwie platformy, wówczas możemy wykluczyć umiejscowienia, na których nie chcemy być widoczni i wybrać takie, które według danych historycznych działają skutecznie.

Reklama 

Jeśli nie wiesz, jak wypromować firmę na Facebooku za pomocą kreacji reklamowej, ten moduł jest dla Ciebie. Przedstawiamy kilka najważniejszych wskazówek, w o których warto pamiętać przy tworzeniu reklam. 

Wskazówki dot. przygotowania kreacji reklamowej na FB

  • Wyróżnij się graficznie – obraz odpowiada za 75-90% skuteczności reklamy, zadbaj o to, by wyróżniał się graficznie na tle aplikacji.
  • Zadbaj, by logo i najważniejsze informacje były dobrze wyeksponowane – kreacja reklamowa w lot powinna informować odbiorcę o głównym przekazie i marce, jaka za nim stoi.
  • Postaw na CTA – reklamy mają co prawda wbudowaną tę funkcjonalność w formie przycisku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by chwytliwe wezwanie do działania zamieścić także na grafice, by dać odbiorcom konkretne wskazanie, co mają zrobić.
  • Wykorzystuj maksymalną oferowaną przestrzeń reklamową – coraz więcej osób korzysta z mediów społecznościowych na smartfonie, dzięki pionowym formatom rośnie szansa, że zauważą Twoją reklamę
  • Produkty lub usługi eksponuj na “człowieku” lub fragmencie jego ciała – takie grafiki mają większy potencjał nakłonienia do podjęcia działania
  • Stawiają na nieszablonowe myślenie i prostotę przekazu reklamowego
  • Pokaż produkt lub usługę – celem reklamy jest sprzedaż, przy każdej możliwej okazji pokazuj, co oferujesz.
  • Eksponuj swoje osiągnięcia, wyróżnienia – podkreślają one wysoką jakość Twoich produktów czy usług.
  • Chwal się pozytywnymi opiniami klientów – wrażenia i feedback dotychczasowych klientów to doskonały social proof, który w dużym stopniu przyczynia się do podjęcia decyzji o zakupie. 
  • Dbaj o walory wizualne grafik – ładne i estetyczne materiały przykuwają uwagę odbiorców.
  • Nie przesadzaj z ilością tekstu – na grafice zamieść go tyle, ile konieczne, by zwrócić uwagę odbiorców i przekazać mu kluczową informację

Testowanie

Testowanie to bardzo przydatne narzędzie w promocji firmy na Facebooku.  Jest ono skuteczną i ekonomiczną metodą maksymalizowania efektów kampanii, jednocześnie obniżając koszty lub utrzymując je na stałym poziomie. Możemy dowiedzieć się, które zdjęcia sprzedają lepiej – na modelu czy packshotowe, które treści lepiej działają albo np. który format reklamy jest najskuteczniejszy – zdjęcie, video czy karuzela. Tę wiedzę możemy pozyskać w ciągu krótkiego czasu.

Co warto testować?

  • Grupa docelowa – możemy zacząć od prostych testów osób z różnych demograficznych grup np. mężczyźni vs kobiety. Następnie możesz przejść do testowania grup wiekowych (18-24, 25-34 itd.), miejsc zamieszkania itd
  • Umiejscowienie – z testów możemy dowiedzieć się, które miejsca na stronie dają nam największą efektywność – w aktualnościach z Facebooka czy Instagrama, w relacjach czy w wiadomościach itd.
  • Kreacje reklamowe – możemy sprawdzać, jakie kreacje działają na odbiorców lepiej: z którą wersją CTA, na jakim tle, zdjęcie z modelem czy bez itd.
  • Formaty – na jakie formaty użytkownicy reagują najchętniej: zdjęcie, video, karuzela?

Bardzo istotne jest, by za każdym razem testować wyłącznie jedną zmienną. Jeśli zmienisz więcej elementów na raz, nie dowiesz się, co zadziałało lepiej.

Analiza reklamy na Facebooku

Promowanie firmy na Facebooku nie kończy się na uruchomieniu kampanii. To tak naprawdę dopiero początek, ponieważ kolejnym krokiem powinna być wnikliwa analiza wskaźników, jakie reklama przynosi. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim analizy statystyk warto dokonywać na poziomie zestawu reklam i monitorować wskaźniki takie jak: Zasięg, Częstotliwość, Aktywność, CPM, CPC, ROAS, CTR. Pomiędzy wskaźnikami warto szukać wzajemnych zależności.

Reklamowanie na Facebooku – podsumowanie

Podsumowując, Facebook Ads daje ogromne możliwości dla reklamodawców. Jednak należy pamiętać, że nie ma jednego idealnego sposobu na skuteczną kampanię reklamową – każda z nich zależy od wielu czynników, więc ważne jest skuteczne monitorowanie i interpretacja wyników oraz dopasowywanie optymalizacji. Jeśli chcesz skorzystać z pomocy naszych doświadczonych specjalistów Facebook Ads i Instagram Ads, zapraszamy do kontaktu!

Chcesz wejść na biznesowe podium?

Zróbmy to razem! Nasi eksperci przygotują dopasowaną strategię i zwiększą Twoją sprzedaż.